TCJR475M010R0500E
Manufacturer:
Kyocera AVX
Mfr.Part #:
TCJR475M010R0500E
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 0805(2012 Metric) SMD/SMT 4.7 µF 20 % 10 V
ParameterValue
Capacitance4.7 µF
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mΩ
Life (Hours)2000 Hours
Height - Seated (Max)1.2 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
Voltage Rating10 V